Co to jest autoklaw?

Bardzo często w terminologii laboratoryjnej pojawia się termin autoklawy. Co to jest autoklaw i czy jest to przydatne narzędzie w laboratorium chemicznym?

Co to jest autoklaw?

autoklawAutoklaw jest to inaczej komora reakcyjna, z tym że w autoklawie możemy sterować temperaturą procesu oraz ciśnieniem. Większość reakcji chemicznych przebiega szybciej w podwyższonej temperaturze oraz przy podniesionym ciśnieniu. Reakcje te nie przyspieszają jednak liniowo w całym zakresie temperatur i ciśnienia i między innymi do badań tych zależności służy autoklaw. Możemy zatem za pomocą autoklawu badać wspomniane zależności albo jeśli znamy już te zależności, przeprowadzać pożądane reakcje w szybszym tempie, niż w przypadku zwykłych reaktorów otwartych. Szczególnie dotyczy to reakcji, które przebiegają bardzo powoli.

Jakie możliwości mają współczesne zaawansowane autoklawy?

Oczywiście rozwój technologiczny i automatyzacja nie pozostają bez wpływu na aparaturę laboratoryjną. Współczesne autoklawy mają olbrzymie możliwości szczególnie w sferze badawczej. Autoklaw może być w dużej mierze zautomatyzowany, czyli może oczywiście zbierać samoczynnie dane pomiarowe. Co więcej, jeśli będzie dostępne odpowiednie oprogramowanie, możemy zadawać zmiany parametrów podczas przebiegu reakcji, po osiągnięciu odpowiednich jej etapów. W autoklawie reakcje przebiegają często wiele godzin, a nawet dni, więc jest to bardzo istotna opcja. W sklepie internetowym DanLab znajdziemy wyposażenie laboratoryjne w tym profesjonalny Autoklaw, powinniśmy go mieć, ponieważ jest jednym z instrumentów, który najbardziej przydaje się nam w pracy w laboratorium chemicznym.