Czym jest dygestorium w laboratorium lub pracowni chemicznej

dygestoria laboratoryjne

Nowocześnie wyposażone pracownie chemiczne bardzo często posiadają tak zwane dygestorium. Dygestoria laboratoryjne często są na wyposażeniu sal lekcyjnych (przeznaczonych do nauki chemii), zakładów pracy, jak też w różnych laboratoriach. Dzięki dygestorium, pracownicy są chronieni przed różnego rodzaju szkodliwymi czynnikami, które powstają w związku z przeprowadzonymi badaniami i procedurami.

Nowoczesne dygestoria laboratoryjne

Dygestorium to specjalnie wydzielone w pomieszczeniu miejsce, obudowane z każdej strony, pozwalające na przeprowadzenie w nim różnego rodzaju chemicznych doświadczeń i i badań. Standardowo dygestorium posiada gniazdka elektryczne oraz dostęp do wody, odpowiedni rodzaj klapy, pozwalającej na bezpieczne uwalnianie energii wybuchu przez dach. Dygestoria powinny spełniać ściśle określone normy, które dotyczą standardów bezpieczeństwa. W końcu dygestorium służy do ochrony przed wydobywaniem się różnego rodzaju nieprzyjemnych czy szkodliwych gazów. Mają chronić resztę pomieszczenia oraz pracujących tam ludzi.

dygestoria laboratoryjne

Budowa nowoczesnego dygestorium

Nowoczesne dygestorium można zamówić dosłownie szyte na miarę, w zależności od budżetu, którym się dysponuje. Do wyboru są na przykład blaty wykonane z różnych materiałów, różne rodzaje materiału stosowane do stworzenia ścian zewnętrznych. Dygestorium musi być również wyposażone w specjalne czujniki, oczywiście spełniające określone normy, która badają między innymi przepływ powietrza. Dygestorium stworzone zgodnie z zapotrzebowaniem konkretnej instytucji, bez zarzutu działa przez wiele lat.