Czym są eksykatory?

Czym są eksykatory

Eksykatory to urządzenia służące do usuwania wilgoci z powietrza. Są powszechnie stosowane w laboratoriach do ochrony delikatnych materiałów przed uszkodzeniem przez wilgoć.

Jak wykorzystywane są eksykatory?

Eksykatory mogą być używane do przechowywania lub transportu materiałów wrażliwych na wilgoć, lub do stworzenia suchego środowiska do pracy z takim materiałem. Niektóre eksykatory są wyposażone w przełącznik suszenia wodą, który pozwala użytkownikowi wybrać tryb suszenia. W trybie mokrym niewielka ilość wody jest umieszczana na dnie komory, dzięki czemu wilgotność wewnątrz pozostaje wysoka.

eksykator

Czy są różne typy eksykatorów?

Istnieją trzy główne typy eksykatorów: suszarki stałe, suszarki do cieczy i suszarki hybrydowe.

  • Suszarki stałe składają się z dwóch szklanych płyt oddzielonych regulowaną metalową ramą. W górnej płytce znajduje się wskaźnik, który zmienia kolor pod wpływem wilgoci. Suche powietrze jest pompowane do komory przez wodoszczelną rurę na górze ramy i rozprowadzane przez wentylator na dole ramy. Gdy wentylator jest włączony, wciąga wilgotne powietrze od dołu i wtłacza je do góry przez przewody rurowe. Nawilżone powietrze przechodzi następnie przez wskaźnik, który zmienia kolor w miarę wzrostu poziomu wilgoci w eksykatorze.
  • Suszarnie płynne tworzą kontrolowaną atmosferę w pomieszczeniach poprzez cyrkulację płynnego rozpuszczalnika, który szybko odparowuje pod wpływem suchego powietrza. Rozpuszczalnik krąży w zamkniętej pętli i przechodzi przez parownik, który powoduje jego odparowanie. Następnie unosi się do reszty komory, gdzie miesza się z suchym powietrzem, powodując odparowanie większej ilości wilgoci z powietrza.
  • Suszarki hybrydowe są kombinacją dwóch pozostałych.