Na czym polega i jakiego rodzaju zyski przynosi, metoda autofloweringu.

Jakie są zalety związane są z uprawami, opartymi na zastosowaniu metody autofloweringu? Jest ich na tyle dużo, że wielu hodowców, pomimo gustowania w smakach dostępnych jedynie dla konopi indyjskich, uprawianych metodą tradycyjną, zdecydowało się  na przejście do technik, jakie proponuje sposób hodowli, opartej na automatach. 

CO ZYSKUJEMY DZIĘKI METODZIE AUTOFLOWERINGU. 

Oto zalety autofloweringu: 

  • krótki czas, jaki wymagany jest do pełnego zbioru całego wysianego plonu konopi indyjskich (trwający nie dłużej niż 13 tygodni),
  • niski wzrost automatów kwitnących, wymagany przy uprawach “ukrytych”,
  • bardzo szybkie tempo kwitnienia konopi, co związane jest z dziedziczeniem przez uprawy autofloweringowe, genu żródłowego Cannabis Ruderalis,
  • rośliny są na tyle wysoko wyspecjalizowane, że nie potrzebują rozdziału koniecznego do prawidłowego przebiegu ich  okresu wegetacji i kwitnienia, co jest wymagane w przypadku odmian automatów upraw typu “dzień i noc” (hodowle zależne od fotoperiodu).
  • autoflowering jest możliwy do przeprowadzenia praktycznie w każdych warunkach klimatycznych, nawet w miejscach, w których dominuje mróz, chłody i przewaga nocy. 
  • temperatura oraz światło, nie mają tu, aż tak wielkiego znaczenia jak ma to miejsce w sytuacji prowadzenia hodowli typu tradycyjnego,
  • w jednym sezonie, który przy dobrej organizacji warunkóœ uprawy może trwać nawet cały rok, zbieramy więcej niż jeden pełny plon,z wcześniej wysianych nasion. 
  • automaty kwitnące, nie są wrażliwe na nadmierną ilość działających na nie bezpośrednio, promieni słonecznych oraz nie ulegają procesowi prześwietlenia liści, czy też hermafrodytyzmu (zmiana płci topów, do jakie dochodzi na drodze zapylenia).

PRACA NAD POZYSKIWANIEM NOWYCH GATUNKÓW HYBRYD.

Gdy dojdzie do zapylenia kwiatów automatów hybrydowych, możemy mieć pewność, że nasiona dostarczą nam również autentycznych konopi autoflowering.  Inaczej rzecz się ma, gdy zależy nam na stworzeniu nowych krzyżówek i odmian o jeszcze nieznanej wartości.  Wówczas możemy natknąć się na pewne problemy hodowlane z tym związane, ponieważ nie jest to wcale tak proste zadanie, jak mogłoby się nam początkowo wydawać. Nie warto jednak się poddawać. Wystarczy, że uzbroimy się w odrobinę cierpliwości, a być może uda się nam osiągnąć zamierzony sukces.