Piszczenie w uszach – jak sobie pomóc?

Piszczenie w uszach potrafi być prawdziwym utrapieniem, które może spędzać dosłownie sen z powiek. Trudno jest przecież udać się na nocny spoczynek, jeśli słyszymy odganiające sen szumy uszne. Niestety nie jest tak łatwo znaleźć pierwotną przyczynę tej przypadłości, ale są sposoby na radzenie sobie z nią.

Co zrobić w przypadku piszczenia w uszach?

Bardzo częstą przyczyną piszczenia w uszach jest zalegająca woskowina w przewodzie słuchowym. Dzieje się tak na skutek niewłaściwej higieny, kiedy to sami wpychamy coraz głębiej do ucha woskowinę zamiast jej usuwania. Okazuje się, że używanie tradycyjnych patyczków do uszu sprzyja gromadzeniu się woskowiny usznej a nie odwrotnie. Lepiej jest używać do pielęgnacji specjalnych sprayów dostępnych w aptekach. Sprawdzą się także płukanki. Jeśli borykamy się z piszczeniem w uszach, to powinniśmy udać się do laryngologa, który wykluczy zalegającą woskowinę i w razie potrzeby dokładnie oczyści przewód słuchowy.

W celu zredukowania problemów z szumami w uszach, zaleca się unikanie głośnych dźwięków i stresowych sytuacji. Ograniczyć należy też czynniki podwyższające ciśnienie krwi. Należy pożegnać się z patyczkami kosmetycznymi i zredukować ilość przyjmowanej aspiryny. To samo dotyczy kofeiny. Zamiast denerwowania się tym, że doskwierają nam szumy uszne, lepiej jest przestać o tym myśleć i się zrelaksować, udając się chociażby na spacer czy też słuchają przyjemnych dźwięków o działaniu kojącym.