Szafka laboratoryjna jako kluczowy element laboratorium

szafka laboratoryjna

Szafka laboratoryjna (dygestorium) to najistotniejszy element wyposażenia laboratorium w pomieszczeniach, w których w taki czy inny sposób odparowywane są chemikalia, odczynniki, toksyczne opary i gazy szkodliwe dla organizmu człowieka. Dygestoria w laboratoriach zmniejszają ryzyko zatrucia dla pracującego tam personelu; ich podstawową funkcją jest ochrona ludzi i środowiska.

Szafka laboratoryjna nadaje się do zastosowania w laboratoriach każdego rodzaju, a jej cechy użytkowe i eksploatacyjne, jak również możliwość wyposażenia w dodatkowe urządzenia, czynią je wyjątkowymi wśród dygestoriów laboratoryjnych.

Ogólna charakterystyka konstrukcji i konfiguracji dygestoriów

szafka laboratoryjna

Do pokrycia wewnętrznej powierzchni roboczej dygestoriów lub, w niektórych przypadkach, powierzchni zewnętrznej, stosuje się różnorodne nowoczesne materiały. Mogą to być wysokociśnieniowe tworzywa sztuczne, stal nierdzewna lub marmur.

W zależności od zastosowania, blat szafki może być wykonany z ceramiki technicznej lub żywicy epoksydowej. Niektóre dygestoria laboratoryjne są również dostępne w wersji z kompozytu poliestrowego wzmocnionego włóknem szklanym. Szafy te charakteryzują się wysoką odpornością na korozję i chemikalia oraz są trudnopalne.

Różnorodność modeli szafek laboratoryjnych

Zintegrowane panele obsługowe i umywalka, zamontowane na tylnej wewnętrznej ścianie dygestorium, mogą być przemieszczane bez większego wysiłku, zapewniając większą swobodę ruchu. Wszystkie elementy kontrolne ułatwiają pracę personelu laboratorium i zapewniają maksymalne bezpieczeństwo.

Dygestoria mogą się różnić w zależności od warunków pracy. Ich klasyfikacja zależy od specyfiki pracy wykonywanej bezpośrednio w dygestorium, dostępności dodatkowych urządzeń laboratoryjnych oraz tego, czy pomieszczenie wyposażone jest w stały system wentylacyjny.