Wykorzystywanie piłek wszelkiego rodzaju w celach terapeutycznych i treningowych jest bardzo popularne od wielu lat. Bardzo często przy ćwiczeniach z piłkami pracuje się z własnym ciężarem ciała, co jest bardzo bezpiecznym i jednocześnie optymalnym podejściem zarówno podczas intensywnych treningów jak i w terapii. Jakie są zatem przykładowe dwa rodzaje piłek do ćwiczeń dostępne na rynku, które chętnie są wykorzystywane przez sportowców i fizjoterapeutów?
Piłka typu fit-ball
Jest to prawdopodobnie jedna z najbardziej rozpoznawalnych piłek do ćwiczeń. Wykonana najczęściej z wysokojakościowej gumy PCV o średnicy do 76 cm, wykorzystywana jest zarówno do ćwiczeń i fizjoterapii, jak i z powodzeniem zastępuje krzesło biurowe w pracy lub w domu, dzięki czemu pozwala na utrzymanie wyprostowanej postawy ciała.
Piłka lekarska
Wielu ludzi kojarzy ją z latami szkolnymi i testami sprawnościowymi na lekcjach WF, jednak ta piłka do ćwiczeń jest świetnym sprzętem, dzięki któremu można efektywnie rozwinąć możliwości swojego ciała. Charakteryzuje się dość sporą masą i nieustabilizowanym środkiem ciężkości, przez co manipulowanie nią jest trudniejsze, za to przynosi fantastyczne efekty.
Przede wszystkim bezpieczeństwo
Niezależnie od wybranego typu piłki najważniejsze jest, aby ćwiczenia odbywały się pod okiem specjalisty, przynajmniej w początkowej fazie, oraz szczególnie w przypadku, gdy ćwiczący ma problemy z mięśniami lub układem kostno-stawowym. Szczególnie niebezpieczne mogą być ćwiczenia, w których wykorzystywane jest obciążenie zewnętrzne dynamiczne, stąd warto zachować ostrożność przy używaniu ciężkich sprzętów i być w stałym kontakcie z fizjoterapeutą.