Czy w laboratorium szkolnym potrzebujemy dygestorium?

dygestorium laboratoryjne

Dygestorium laboratoryjne jest to miejsce, gdzie możemy w bezpieczny sposób przeprowadzać różne reakcje chemiczne, które odznaczają się pewnym stopniem zagrożenia. Pytanie, jakie się może nasuwać, dotyczy tego, że w szkolnej pracowni chemicznej, powinno być dygestorium laboratoryjne.

Czy w szkolnym laboratorium powinno znaleźć się dygestorium?

Ogólnie rzecz ujmując w klasycznym laboratorium chemicznym w szkole, nie powinniśmy przeprowadzać reakcji, które są nawet w niewielkim stopniu niebezpieczne. Z tego to powodu, większość takich miejsc, nie jest wyposażane w dygestoria laboratoryjne. Ma to niestety jednak swoje wady. Największa to oczywiście kwestia edukacji uczniów, pod kątem nabierania nawyków związanych z bezpieczeństwem. Jeśli uczeń nie będzie miał do dyspozycji dygestorium, to nie nauczy się go obsługiwać.

Brak dygestorium to pogorszenie jakości nauczania

Jeśli w laboratorium szkolnym nie mamy dygestorium, to niestety cierpi na tym jakość nauczania chemii. Chodzi tutaj głównie o to, że nie możemy przeprowadzać reakcji, które co prawda nie są niebezpieczne, ale są widowiskowe. Istnieje na przykład ryzyko zachlapania blatu nauczyciela itp. Naturalnie więc najlepiej byłoby prowadzić taki eksperyment w dygestorium laboratoryjnym. Uczeń, który nie jest zaciekawiony, nie chce się uczyć, lub przyswaja wiedzę po prostu gorzej. Dodatkowo podkreślić, że czasem można popełnić błąd podczas prowadzenia eksperymentu i warto mieć możliwość szybkiego odgrodzenia go od reszty sali lekcyjnej.