Profilaktyka raka piersi

kobieta biust

Każda kobieta, która ukończyła 30 rok życia powinna wykonywać regularnie badanie USG piersi. Jest to bezbolesne badanie,które pozwala wykryć raka piersi, który grozi zwłaszcza kobietom po 30stym roku życia. Warto dbać o swoje zdrowie i nie zaniedbywać tego badania.

Kiedy zgłosić się na USG piersi?

Na USG piersi każda kobieta powinna uczęszczać regularnie. Szacuje się, że jedno badanie na dwa lata powinno wystarczyć i gwarantuje ono bezpieczeństwo oraz wczesne wykrycie zmian w strukturze piersi. Ponadto kobieta powinna zgłosić się na USG w przypadku bólu piersi, wyczuwalnych zmian, wycieku wydzieliny z sutków oraz w przypadku gdy w rodzinie wystąpił rak piersi. Jest to bardzo istotne, ponieważ pozwala wcześnie wykryć nowotwór i w czas rozpocząć leczenie.

Jak wygląda badanie USG?

Badanie USG to swoista profilaktyka raka piersi. Badanie trwa ok. 15 minut i jest bezbolesne. Czasami może być nieprzyjemne lub kłopotliwe, jednak nie są to aspekty bardzo uciążliwe. Odbywa się na leżance. Najpierw smaruje się piersi odpowiednią substancją, a następnie przeprowadza badanie za pomocą aparatu ultrasonograficznego. Już podczas badania lekarz może stwierdzić czy w strukturze piersi występują niepokojące zmiany.