Co trzeba wiedzieć o depresji?

Zaburzenia snu, złe samopoczucie, brak chęci do życia i robienia czegokolwiek – to podstawowe objawy depresji. Co trzeba wiedzieć o depresji, by móc z nią walczyć?

Czy to depresja?


Obniżenie samopoczucia, brak chęci do życia, problemy ze snem, odżywianiem czy koncentracją, które utrzymują się przez dłuższy czas mogą okazać się bardzo poważnym zaburzeniem psychicznym, które jeszcze do niedawna było lekceważone.

Depresja, bo o niej mowa, nie jest fanaberią. Jest to choroba, która nieleczona może prowadzić do śmierci. Samobójstwa osób chorujących na depresję nie są rzadkością.

Osoby chore na depresję bardzo często mają zaniżone poczucie własnej wartości, duże poczucie winy oraz problemy z koncentracją.

Przyczyny depresji są bardzo zróżnicowane. Bardzo często przyczyną są bolesne doświadczenia, ale również możliwa jest depresja dziedziczna (endogenna). Osoby, które borykają się z chorobami przewlekłymi również narażone są na depresję.

Weź się w garść!


Depresja jest chorobą bardzo tajemniczą. Nie znamy wszystkich przyczyn prowadzących do tego schorzenia. Nie zawsze przebieg choroby jest taki sam.

Jeszcze do niedawna depresja nie była traktowana jak choroba. Osoby chore często słyszały, że powinny wziąć się za siebie i przestać się rozczulać nad sobą. Dziś wiemy, że depresja jest chorobą, która wymaga nie tylko leczenia farmakologicznego, ale również psychoterapii. Często jest również niezbędna hospitalizacja.